river police station

ROK: 2013 | PROJECT: LINIAPROSTA | WARSAW – PRAGA HARBOR

Show more project details ➔

Przy projektowaniu obiektu zwrócono szczególną uwagę na relacje pomiędzy pomostem, przy którym mają cumować jednostki, a samą bryłą komisariatu policji rzecznej.
Ważną rolę miało pełnić zapewnienie interesantom dostępu do widoku na Port Praski.
Jednoczeście ważnym aspektem, który został wzięty pod uwagę, była potrzeba stworzenia zamkniętej strefy, do której nie może się dostać przypadkowa osoba.

Cele te udało się zrealizować dzięki usytuowanie bryły budynku prostopadle do linii brzegu, gdzie jego fragment częściowo wychodzi nad wodę.

Taki układ pozwolił na umieszczenie pomostu bezpośrednio pod budynkiem, na ruchomej kondygnacji, która dopasowuje się do aktualnego poziomu wody w porcie.

Oś budynku dzieli w ten sposób działkę na 2 części – ogólnie otwartą z widokiem na Port Praski i drugą, do której dostęp łatwo kontrolować, która dodatkowo znajduje się bliżej przejścia pod wiaduktem – co zapewni  prostszą komunikację z tymczasowym punktem cumowania jednostek pływających w czasie zamknięcia bramy (jeszcze nieistniejącej) do Portu Praskiego.

Kolejnym z założeń projektowych było uzyskanie w komisariacie ciekawych polaczeń widokowych pomiędzy odrębnymi strefami. Efektem tego było stworzenie holu wejściowego o wysokości dwóch kondygnacji. Widoczna jest z niego przestrzeń poczekalni na pierwszym piętrze, część biur oraz ważny fragment komunikacji. Dodatkowo zaproponowano przeszklenie w podłodze, przez które zobaczyć można pomost i przycumowaną przy nim flotę komisariatu.

visualisation
visualisation
visualisation